Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika – to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Mimo, że pierwszaki nie poznały jeszcze wszystkich literek  z elementarza, biblioteka szkolna zaprosiła ich na tę uroczystość. Celem spotkania było zapoznanie z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej oraz zachęcanie ich do czytania książek.

Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i kolorową zakładkę do książek.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Dla rodziców mamy do przeczytania list.

List do rodziców

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.

Szanowni Państwo!

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Niezapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Niezapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

1. Buduje mocną więź miedzy dorosłym i dzieckiem.
  2. Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka.
  3. Rozwija język, pamięć i wyobraźnię.
  4. Uczy myślenia, poprawia koncentrację.
  5. Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.
  6. Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.
  7. Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.
  8. Zapobiega uzależnieniom od telewizji i komputerów.
  9. Chroni przed zagrożeniem ze strony masowej kultury.
  10. Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.