Projekt - "Młodzi obywatele. - Jak poznać kraj w którym mieszkamy?" - DIALEKTY I GWARY W POLSCE

Poślim, kuchy, gwizdy, słóne... To nie pomyłka - to słowa z gwary wielkopolskiej. Mimo, że wszyscy posługujemy się językiem polskim, w każdym regionie Polski można usłyszeć słowa charakterystyczne tylko dla danego regionu, a zupełnie niezrozumiałe dla mieszkańców innych części naszego kraju. Jak powstają i czym się charakteryzują dialekty i gwary?

W trakcie zajęć uczniowie poznali przykłady dialektów i gwar z różnych regionów kraju.  Utworzyli mapę z puzzli, na podstawie której dowiedzieli się, ile dialektów ma język polski i z czego wynika ta różnorodność. Uczniowie utworzyli także w grupach własne ilustrowane słowniki gwarowe.