Projekt edukacyjny " SZUKAMY WIOSNY"

W związku z obchodzonym 21 marca Pierwszym Dniem Wiosny realizowany był
w naszej szkole projekt edukacyjny „SZUKAMY WIOSNY”. Projekt był realizowany przez dwa kolejne tygodnie nauki szkolnej poprzedzające nadejście wiosny.  Projekt ten miał na celu uwrażliwienie uczniów na piękno budzącej się do życia przyrody, przybliżenie im tradycji i zwyczajów związanych z nadejściem wiosny oraz zwrócenie uwagi na zdrowe nawyki żywieniowe, poprzez zachęcenie ich do korzystania ze wszystkich warzywno – owocowych nowalijek, jakie pojawiają się na rynku wraz z nadejściem wiosny. W projekcie wzięli udział  uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami. Klasy, które wyraziły chęć uczestnictwa w projekcie miały do wykonania następujące zadania: empiryczne poszukiwanie oznak wiosny, wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wybrany zwiastun wiosny, przygotowanie prezentacji multimedialnej pt." Oznaki wiosny", udział
w konkursie kulinarnym „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo” - przygotowanie ze świeżych warzyw i owoców zdrowych kanapek lub sałatek oraz jedno zadanie obowiązkowe udział
w akcji „Zielono mi”, która polegała na tym, żeby wszyscy uczniowie klasy byli w dniu  21 marca ubrani na zielono.

Ponieważ zaangażowanie uczniów i wszystkie przygotowane przez nich kolorowe, warzywno – owocowe przysmaki były jak najbardziej zdrowe, zwycięzcami zostali wszyscy.               W ramach realizacji projektu uczniowie zasadzili w klasowym kąciku przyrodniczym cebulki kwiatów, rzeżuchę, szczypiorek.
W kolejnym dniu realizacji projektu  uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. " Wiosna, wiosna, ach to Ty!" Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością wykonywanych prac. Zwycięzcami w konkursie plastycznym  zostały w klasie II: Daria Nowakowska, Kinga Krzyżanowska, Daria Kolasińska. W klasie III: Julia Kocańska, Amelia Wilińska, Alicja Janiak. W ramach projektu odbyła się też wycieczka po najbliższej okolicy w celu poszukiwania oznak wiosny. Podsumowanie projektu odbyło się 25 marca 2016r. W tym dniu m. in. został rozstrzygnięty konkurs recytatorski pt." Wiersze wiosenne"– dzieci bardzo chętnie przystąpiły do konkursu i  pięknie zaprezentowały wyuczone wcześniej wiersze. W konkursie najlepiej zaprezentowały się Kinga Krzyżanowska z klasy II oraz Lena Janiak z klasy III.

Po zakończeniu projektu przeprowadzona została ewaluacja, która pozwoliła na ocenę przedsięwzięcia. Rozmowy z uczniami i nauczycielami przeprowadzone po kolejnych wykonanych zadaniach, dane uzyskane z kwestionariusza oceny projektu jak również efekty końcowe, wskazują na zasadność podejmowania podobnych działań. Dzieci wykonywały zadania chętnie, były radosne i uśmiechnięte, co udokumentowano na fotografiach.

Opiekunami projektu były: p. Marzena Pyster, p. Bożena Antecka, p. Monika Bilińska