„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie…”

Na pytanie znane każdemu z nas spróbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klas II oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Pierwszej Kadrowej w Mąkolnie.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Na deskach teatru”, po wielotygodniowych przygotowaniach pod okiem opiekuna p. Anety Malecha w dn. 08.02.2018 r. zaprezentowali inscenizację dramatu Adama Mickiewicza pt.: „Dziady” cz. II. Społeczność szkolna i lokalna, która przybyła w to wyjątkowe popołudniedo szkoły,miała możliwość przenieść się do XIX- wiecznej kaplicy położonej nieopodal cmentarza, aby przeżyć obrzęd dziadów, polegający na wywoływaniu dusz zmarłych.

Drugoklasiści bardzo ciężko pracowali, przygotowując się do wystawienia sztuki, zatroszczyli się o każdy szczegół, aby przykuć uwagę widzów. Trud się jednak opłacił. Młodzież swoją interpretacją tekstu wieszcza zachwyciła, wzruszyła, ale także spowodowała, iż zaproszona publiczność poczuła dreszczyk emocji, czasem nawet grozy, gdy kolejne duchy pojawiały się na scenie, przynosząc przestrogi moralne. Na uwagę zasłużyły efekty specjalne – przepięknie zastawiony stół, porozstawiane wszędzie świece, chmury dymu, nastrojowe oświetlenie, muzyka. W atmosferze niesamowitych doznań widzowie poczuli, że świat ziemski i pozaziemski od wieków nieustannie się przenikają, dlatego warto się czasem zastanowić nad swoim postępowaniem.

Po skończonym przedstawieniu oklaskom i wyrazom uznania nie było końca. Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie serdecznie gratulujemy.

Obsada:

Guślarz- Dawid Kujawski

Starzec- Kacper Jazubski

aniołki: Karolina Zielińska i Wiktor Chabecki

Widmo złego pana- Marika Bąk w towarzystwie ptaków:

sowa – Wiktoria Jankowska,

kruk – Kamil Wesołowski

pasterka Zosia- Laura Pietrzak

milczące widmo- Hubert Łoś

wieśniaczki- Wiktoria Jaskólska, Nikola Lasota, Aleksandra Matuszewska

chór- Olga Bartłomiejczak, Aleksandra Czajka, Kinga Grochocińska, Natalia Polewska, Marlena Zajączkowska

obsługa techniczna: Mateusz Lasota, Wiktor Dłubalski