CO Z KLIMATEM?

Oczywiste jest to, że nasz klimat się zmienia i musimy przystosować się do zmian klimatycznych. Ma on ogromny wpływ na nasze życie i jego komfort. Na zmiany klimatu działa wiele czynników, takich jak oddziałanie elektrowni węglowych, kopalni oraz elektrociepłowni. Co sądzi o zmianach klimatu społeczeństwo uczniowskie i lokalne z Mąkolna?

Nie od dziś wiadomo, czym są gazy cieplarniane i skąd się biorą. Dwutlenek węgla wydzielany przez elektrownie, w których spalana jest ropa i węgiel, jest szkodliwy, a nawet śmiertelny dla organizmów. Duże jego stężenie powoduje zatrzymywanie ciepła przy Ziemi, a w efekcie prowadzi do globalnego ocieplenia. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że lokalne środowisko zauważa zachodzące zmiany w klimacie. Ich zdaniem elektrownie węglowe, kopalnie oraz elektrociepłownie w naszym regionie, mają niekorzystny wpływ na klimat naszej okolicy i nasze zdrowie, a nawet życie.

       Susza. Długo trwające i dotkliwe upały. Burze. Silne wiatry i trąby powietrzne. To efekty zmiany klimatu. Mogą one niepokoić, ponieważ następują zbyt szybko. Mieszkańcy Mąkolna oraz jego okolic obserwują bardzo duże zmiany w pogodzie i doświadczają  ich wpływ nie tylko na zdrowie, ale na środowisko i gospodarkę.

       Co z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej? Czy naturalne źródła pozyskiwania energii są alternatywą dla węgla brunatnego w naszym regionie?  Zdecydowana większość lokalnego społeczeństwa  uważa, iż odnawialne źródła energii elektrycznej to świetna alternatywa dla węgla, występującego w naszej okolicy. Watro zauważyć, że w naszym rejonie pojawiają się jak grzyby po deszczu, firmy oferujące usługi fotowoltaiczne.

       Problematyka zmian klimatu to bardzo ważny temat, lecz tylko połowa ankietowanych średnio interesuje się tym zagadnieniem. Mieszkańcy Mąkolna są zdania, że należy robić wszystko, by powstrzymywać oraz spowalniać szybko następujące zmiany klimatu, a także, aby im przeciwdziałać poprzez wspieranie organizacji, które działają na rzecz naszego klimatu.

       Problem zmian zachodzących w klimacie, w dużej mierze zależy od świadomych i odpowiednich decyzji oraz postaw. Nasz klimat zmienia się od zawsze, ale czy kiedy podejmiemy odpowiednie działania, będzie inaczej?

 

Artykuł napisała: Joanna Leśniewska

 

 

*Artykuł napisany na podstawie przeprowadzonej ankiety wśród społeczności  Mąkolna oraz jego okolic.

Obraz enriquelopezgarre z Pixabay