"Portret Józefa Piłsudskiego" - konkurs plastyczny

18 listopada 1938 roku szkoła w Mąkolnie otrzymała imię Pierwszej Kadrowej.Nasza szkoła jest pierwszą, która otrzymała to imię i jedną             z czterech szkół w Polsce noszących imię Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Pierwsza Kompania Kadrowa to pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 roku  w Krakowie (ulica Oleandry) przez Józefa Piłsudskiego         z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Legionów Polskich i Wojska Polskiego.

W celu propagowania wśród wszystkich uczniów naszej szkoły wiedzy historycznej na temat twórcy Pierwszej Kompanii Kadrowej – Józefa Piłsudskiego oraz kształtowania postaw patriotycznych i rozwijania zdolności plastycznych uczniów od wielu lat organizowany jest szkolny konkurs plastyczny pt. „ Portret Józefa Piłsudskiego”.

Józef Klemens Piłsudski – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk.  3 sierpnia 1914 roku  w Krakowie utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. Od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej, znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach, używano jego przydomków– KomendantDziadekMarszałek oraz Ziuk.

W tym roku w szkolnym konkursie wzięło udział 4 uczniów z klas I – III oraz 13 uczniów z klas IV – VIII.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom.

Gratulujemy talentu plastycznego!

Prace wszystkich uczestników konkursu prezentujemy w galerii.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu „Portret Józefa Piłsudskiego” są:

Kategoria klas I – III  - Nikola Wiśniewska klasa 3a

Kategoria klas IV – VI - wyróżnienia dla czwartoklasistów