Ważne informacje z biblioteki szkolnej!

I znowu sytuacja wymusiła na nas zmianę sposobu komunikowania się. Od dzisiaj- mamy nadzieję, że nie będzie to trwało zbyt długo, będę umieszczać dla Was na stronie biblioteki szkolnej ważne i ciekawe materiały. Mam nadzieję, że znajdziecie czas, aby do nich zajrzeć:)

9.11.2020- 13.11.2020 11 LISTOPADA- ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚĆI

Latem 1914 roku w Europie rozpoczęła się wielka wojna, nazwana później I wojną światową. Po jednej stronie znalazły się Niemcy i Austria,        a po drugiej Francja, Rosja i Wielka Brytania. Po raz pierwszy państwa, które dokonały rozbiorów Polski, znalazły się po różnych stronach frontu. Fakt ten wzbudził w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości. W kraju i za granicą zaczęto organizować polskie oddziały wojskowe. Największą sławę zyskały Legiony, których twórcą był Józef Piłsudski.

Polecam Wam książki, które wiążą się z tym tematem: “PORADNIK MAŁEGO PATRIOTY”

Bycie Polakiem małym lub Polką małą jest fajne i bardzo ważne. Fajne, bo należysz do wspaniałego narodu, masz piękną ojczyznę o ciekawej historii, świetnych tradycjach, bohaterach, przy których wysiada nawet James Bond. Żyjesz w państwie, które nie jest nudne, a odkrywanie jego tajemnic na pewno okaże się fascynującą przygodą. Dlatego rację ma ten, kto jest patriotą, ponieważ wie, z czego jest dumny i rozumie, dlaczego kocha swoją ojczyznę! Chwileczkę, chwileczkę. Ale czy dziecko może być dumne ze swego kraju? No pewnie. Każdy z nas powinien być dumny      z tego, że jest Polakiem.

„Alfabet niepodległości" to książka na 100 lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz oczywistych tematów jak akcje zbrojne, zabiegi dyplomatyczne czy rozpad mocarstw, pokazujemy też ciekawostki, np. co łączy wojnę polsko-bolszewicką         z King Kongiem? Książkę można zacząć czytać w dowolnym miejscu, wybierając hasła na kolejne litery alfabetu. Od A do Zet o niepodległości!

Zachęcam Was też do obejrzenie prezentacji, do której link umieszczam poniżej : Kilkuminutowy film prezentuje wydarzenia historyczne sprzed 100 lat związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości, w które wplecione zostały losy jednej z polskich rodzin.