„Szkoła pamięta” o lokalnych bohaterach.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Pierwszej Kadrowej w Mąkolnie od kilku lat przyłączają się do ogólnopolskiej akcji organizowanej pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Nasza szkoła zawdzięcza swoje powstanie p. Kazimierzowi Rakowskiemu, dlatego chcąc uczcić jego pamięć, składamy kwiaty oraz zapalamy znicz na jego grobie.

             Warto przypomnieć, że Kazimierz Rakowski urodził się 18.02.1890 roku w Słupcy.                                     W 1921 roku przybył do wsi Siedliska gmina Sompolno i objął posadę nauczyciela w tutejszej szkole. Przez cały okres swojej służby nauczycielskiej pracował nad zorganizowaniem szkoły stopnia wyższego. Dzięki jego staraniom w 1930 roku w Siedliskach powstała siedmioklasowa szkoła powszechna mieszcząca się w kilku prywatnych budynkach. Obok pracy nauczycielskiej rozpoczął także pracę społeczną w środowisku lokalnym. Dzięki niemu wystawione były dla okolicznej ludności pierwsze amatorskie przedstawienia. Z inicjatywy Kazimierza Rakowskiego 22 czerwca 1922 roku powstała Straż Pożarna pod nazwą Siedlisko-Mąkoleńsko-Mostkowska (siedzibą była szkoła w Siedliskach). Kazimierz Rakowski został jej naczelnikiem. Uczestniczył   w życiu społecznym i politycznym, został członkiem Sejmiku Powiatowego w Kole oraz posłem na Sejm II Rzeczypospolitej. W roku 1926 w Mąkolnie został oddany do użytku Dom Strażaka. W latach 1929 – 1938          w Domu Strażaka mieściła się siedmioklasowa szkoła podstawowa. Po kadencji poselskiej Kazimierz Rakowski, jako kierownik szkoły, organizuje budowę nowej szkoły w Mąkolnie. Budynek oddano do użytku         w 1938 roku. W tym czasie zrzeka się funkcji naczelnika – został mu przyznany honorowy tytuł naczelnika.   W latach okupacji hitlerowskiej został wywieziony do Generalnej Guberni, zmarł w Krośnie 2 sierpnia 1944 roku. w uznaniu zasług znakomitego obywatela i Polaka. Z inicjatywy wójta, straży pożarnej i kierownika szkoły powstał projekt sprowadzenia zwłok Kazimierza Rakowskiego  z Krosna. Uroczysty pogrzeb odbył się na cmentarzu parafialnym w Mąkolnie dnia 4 kwietnia 1946 roku. Zwłoki zostały złożone w grobowcu ufundowanym przez strażaków.

          Z osobą Kazimierza Rakowskiego związane jest imię Szkoły Podstawowej – „Pierwsza Kadrowa”. Kazimierz Rakowski jako młody człowiek był jednym ze strzelców Pierwszej Kadrowej, oddziału utworzonego przez Józefa Piłsudskiego. Później walczył przy boku Piłsudskiego w legionach. Szkoła nosi imię Pierwszej Kadrowej i jest jedyną placówką w Polsce, która posiada takiego patrona. W archiwum Inspektoratu Szkolnego w Kole znajduje się notka świadcząca o tym, iż imię szkole w Mąkolnie przyznano 18 listopada 1938 roku.