Z kulturą mi do twarzy - "W magicznym świecie dźwięków"

W ramach realizacji międzynarodowego projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” drugoklasiści wykonali zadanie 1. „W magicznym świecie dźwięków” z Modułu  - W KRAINIE MUZ.

Podczas zajęć uczniowie poznawali instrumenty muzyczne, ich wygląd i brzmienie. Najpierw podczas uroczystości z okazji Dnia Kobiet uczniowie mieli możliwość posłuchania jak brzmią instrumenty dęte, perkusyjne oraz klawiszowe. Po uroczystości mogli samodzielnie zagrać na perkusji, dowiedzieć się z jakich elementów się składa. Następnie uczniowie klasy drugiej obejrzeli film edukacyjny pt. "Instrumenty muzyczne", podczas którego dowiedzieli się czym jest filharmonia oraz na jakie grupy dzielimy instrumenty.

Później miała miejsce najweselsza część zajęć czyli wspólne oglądanie instrumentów, wydobywanie z nich dźwięków oraz mały koncert. Muzykowanie, czyli po prostu gra na instrumentach niesie ze sobą wartości uspołeczniające oraz przeżycia estetyczne. Jednak najbardziej istotnym walorem tej formy jest jej atrakcyjność. Zetknięcie się dzieci z instrumentami wywołało wzmożoną aktywność, radość oraz entuzjazm. Zajęcia muzyczne były dla dzieci źródłem radości.

Obcowanie z muzyką rozładowuje napięcie emocjonalne dzieci, zatem muzyka ma również działanie terapeutyczne. Pobudza bowiem nie tylko współpracę półkul mózgowych, lecz pomaga również w koordynacji ruchowej, angażując umysł i ciało, rozum i psychikę, intelekt i emocje. Poszerza inteligencję, pamięć, spostrzegawczość, refleks. Uczy koncentracji.