Wycieczka w ramach programu „ POZNAJ POLSKĘ” CZĘSTOCHOWA- WIELICZKA- ZAKOPANE- KRAKÓW

W dniach 11 – 13maja 2022 roku uczniowie z klas ósmych, siódmych i szóstych szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce w ramach programu„ POZNAJ POLSKĘ”  na południe Polski, do Częstochowy, Wieliczki, Zakopanego, Krakowa.

W środę 11 maja uczniowie wraz z opiekunami rozpoczęli swoją podróż spod siedziby Szkoły Podstawowej im. Pierwszej Kadrowej w Mąkolnie do Częstochowy, gdzie zwiedzali Jasną Górę- zespół klasztoru oo. Paulinów. Na zakończenie przeszli do Skarbca, gdzie znajduje się najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu wśród eksponatów mogli podziwiać wyroby złotnicze i jubilerskie z wykorzystaniem różnorodnych kamieni szlachetnych, sprzęt liturgiczny: naczynia i szaty liturgiczne, lichtarze. W Skarbcu umieszczone są także wota papieży, kardynałów, polskich królów oraz przedstawicieli szlachty. Wycieczka na Jasną Górę przybliżyła uczniom niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym, jak i historycznym.

Z Częstochowy ruszyli w drogę do Wieliczki, aby z przewodnikiem zwiedzić podziemną trasę turystyczną –słynną Kopalnię Soli, która wpisana jest na listę UNESCO. Uczestnicy wycieczki podzieleni na dwie grupy, oczekiwali na zejście 135 metrów w dół.              W drodze na dół pokonali około 800 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in. : Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice, Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. Mogli również spróbować solanki oraz ścian stworzonych wyłącznie z soli. W Kaplicy św. Kingi grupie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Podczas zwiedzania wycieczkowicze zobaczyli wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób takich jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski oraz Mikołaj Kopernik. Znalazł się również czas na odpoczynek oraz kupno pamiątek. Następnie udali się do  miejsca zakwaterowania w Zakopanem. Po smacznej obiadokolacji udali się do swoich pokoi na odpoczynek.


         Czwartek 12 maja była dniem przeznaczonym na zwiedzanie Małej i Wielkiej Krokwi, Sanktuarium na Krzeptówkach, Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałbińskiego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego- Doliny Kościeliskiej. W czasie pieszej wycieczki                             z przewodnikiem po Dolinie Kościeliskiej uczniowie obserwowali i podziwiali przyrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po pokonaniu wyznaczonej trasy grupa zatrzymała się           w schronisku, gdzie każdy mógł spożyć posiłek oraz odpocząć, podziwiając rozpościerający się widok na Tatry, aby następnie w pełni sił móc rozpocząć drogę powrotną. Po zakończeniu wędrówki nastąpił przejazd pod Gubałówkę, podczas którego uczniowie mogli ujrzeć miejsca wielu zawodów sportowych – zakopiańskie skocznie narciarskie. Na tę chętnie odwiedzaną przez turystów górę wjechano i zjechano kolejką. Kolejnym punktem programu wycieczki był spacer po Krupówkach, gdzie wycieczkowicze mieli okazję do zakupu pamiątek. Po powrocie  do pensjonatu i po krótkim odpoczynku uczniowie zebrali się na zorganizowanym ognisku. Następnie wrócili do swoich pokoi, aby spędzić w nich swoją ostatnią noc w Zakopanem.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się przejazdem do Łagiewnik i pobytem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Kolejnym miejscem zwiedzania był Kraków, gdzie wraz                                  z przewodniczką rozpoczęli zwiedzanie dawnej stolicy naszego kraju. Mieli okazję odwiedzić zZamek Królewski na Wawelu, usłyszeć grany z wieży tego budynku hejnał oraz odbyć spacer ulicami Krakowa, dowiadując się przy tym wielu nowych rzeczy o tym mieście. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu (kryptę Józefa Piłsudskiego i Pary Prezydenckiej) oraz dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego. Potem „ Traktem Królewskim”  udali się na Rynek Główny. Tu odwiedzili Sukiennice, a czas wolny  przeznaczyli na zakup pamiątek. Zwiedzali również historyczny zespół miasta: Kościół Mariacki, Collegium Maius, Okno Papieskie.

Po zwiedzaniu Krakowa uczniowie wraz z opiekunami wycieczki udali się na obiad                  i wyruszyli w drogę powrotną. Te trzy dni poznawania Polski, pełne wrażeń i refleksji                          z pewnością na długo zapadną uczniom w pamięci.