Winni ich pamięci

„Winni ich pamięci” pod tym hasłem uczniowie klasy szóstej  w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego,, Z kulturą mi do twarzy” zrealizowali dwa zadania z modułu II. 27. października szóstoklasiści wraz z wychowawcami udali się na pobliski cmentarz parafialny, by  w ciszy i skupieniu odwiedzić groby ludzi zasłużonych dla społeczności lokalnej. Odwiedzili m.in. grób założyciela szkoły-Kazimierza Rakowskiego, byłego dyrektora i kierownika placówki. Zapalili znicze nad mogiłami, tych którzy w czasie I i II wojny światowej polegli w obronie ojczyzny.

,,Pierwsza Kadrowa”–to patron, który zobowiązuje do kultywowania tradycji patriotycznych, o tym wiedza wszyscy uczniowie naszej szkoły. W trosce o pamięć grupy żołnierzy zasłużonej dla ojczyzny szóstoklasiści przystąpili do kolejnego działania.

Zapoznawszy się z historią patrona, nadaniem szkole imienia ,,Pierwsza Kadrowa” oraz dziejami  odznaki,,1 Kompanii Kadrowej”, uczniowie podjęli się odwzorowania symbolu w formie plastycznej. Powstałe artystyczne wydrapywanki zachwyciły  doskonałością i oryginalnością. Uczniowie zadbali o najważniejsze i zarazem najdrobniejsze elementy  odznaki. Celem działań było ugruntowanie wiedzy o patronie szkoły, kształtowanie właściwych zachowań wobec historii ojczyzny i ludzi zasłużonych dla kraju. Ponadto zadania miały wyzwolić w przyszłości w młodym pokoleniu oczekiwane postawy patriotyczne.