,,231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku``

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej– nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm.

05 maja 2022 roku w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Pierwszej Kadrowej w Mąkolnie, odbył się uroczysty apel z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pracownicy szkoły wraz z uczniami odśpiewali hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego``.  Jak zawsze uczniowie nie zawiedli i bardzo nas zaskoczyli swoimi zdolnościami wokalnymi (piosenki – m.in. ,,Tu wszędzie jest moja ojczyzna``, ,,Warszawianka``, ,,Witaj majowa jutrzenko``) oraz recytatorskimi (wiersze – m.in. ,,Rocznica``, ,,Czy to można zrozumieć?``, ,,Ojczyzna``).