WIELKI FINAŁ

W dniu 12 marca 2019 roku w naszej szkole odbył się finał międzynarodowego projektu  „Female Historical Figures”  w ramach współpracy europejskich społeczności szkolnych  eTwinning.

Uczniowie klas VI i VII, którzy przez ostatnie sześć miesięcy przygotowywali portrety i życiorysy sławnych Polek, prezentacje Power Point, krótkie formy filmowe oraz fotografie, mogli podzielić się swoimi osiągnięciami ze społecznością szkolną.

Podczas krótkiej konferencji, uczestnicy projektu przedstawili  swoich kolegów i koleżanki z Włoch i Turcji, którzy pracowali z nami nad wspólnym dziełem. Następnie zaprezentowali swoje prace: krótki film o sobie. naszej szkole, regionie i kraju, w którym mieszkają,  galerie portretów sławnych Polek namalowanych samodzielnie przez uczestników projektu, prezentacje PowerPoint z krótkimi życiorysami oraz osiągnięciami wielkich Polek, krótkie quizy  dotyczące wcześniej przedstawionych prezentacji dla publiczności (uważni słuchacze zostali słodko wynagrodzeni). Nasze spotkanie wiązało się  również z obcowaniem z poezją Wisławy Szymborskiej w języku polskim i angielskim (wiersz „Portrait of a woman” – „Portret kobiecy” oraz „Nothing twice” – „Nic dwa razy”).

Dla naszej publiczności przygotowaliśmy małą niespodziankę, inspirując się  aplikacją holenderskiego Muzeum Vincenta van Gogha i pokazaliśmy foto portrety sławnych Polek, w które wcielili się : Julia Ł., Julia S., Zosia, Karolina oraz Adrian (uczennice klas VI i VII oraz uczeń klasy VI).

Na koniec mogliśmy  poznać lub przypomnieć sobie  sławne kobiety z Włoch (Maria Montessori, Samantha Cristoforetti) oraz Turcji (Safiye Ali, Sabiha Gökçen, Dilhan Eryurt, Kara Fatma).

Nasze spotkanie z kobietami zakończyło się w rytm piosenki „Respect” zaśpiewanej przez Arethę Franklin .